Depresja? Czy brak witamin?

Depresja.. nie ma określonego pojedynczego sposobu na nią. Nie ma magicznej pigułki, która skutecznie radziłaby sobie z tym stanem psychicznym i fizycznym.

Na pewno tez nie rodzisz się z depresją. Na tę dolegliwość pracujesz w ciągu całego życia. Jeżeli to rzecz nabyta, to można próbować wpłynąć na ustąpienie jej symptomów. Pomoże Ci zmiana stylu swojego dotychczasowego życia, swoich przyzwyczajeń żywieniowych, nastawienia do sytuacji i otoczenia.

Jak to wygląda w praktyce? Czy pokonanie depresji jest takie łatwe? O tym dzisiaj.

Depresja na szczycie chorób cywilizacyjnych

Najnowsze dane opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pokazują, że depresja jest jedną z najczęstszych chorób występujących u ludzi. W sporządzonym przez WHO rankingu znajduje się ona już na 4 miejscu wśród dolegliwości, takich jak: ból kręgosłupa, anemia, czy choroby płuc. Nic więc dziwnego, że zaburzenia depresyjne stały się przedmiotem coraz częstszych badań i wielu z ekspertów prowadzi rozmaite i szerokie badania na temat dolegliwości, która na ten moment dotyka większość naszego społec­­­­zeństwa.

Jak myślicie zatem, co jest tego przyczyną? Po zapoznaniu się z licznymi artykułami na ten temat, wnioski moje są takie, że na ten stan chorobowy składa się wiele czynników. Często bardzo odmiennych od siebie.

Przyczyny depresji

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zaburzeń psychicznych, które prowadzą do wielu powikłań zdrowotnych. Stanowią dość poważny problem zdrowia publicznego. Jak wykazały badania, głównych przyczyn występowania depresji możemy upatrywać w sposobie żywienia. U większości występują zmiany zachowań żywieniowych związanych ze zmianą łaknienia, preferencji żywieniowych, w tym unikanie spożywania określonych grup produktów i potraw. Po raz kolejny możemy założyć, że na pewne schorzenia i przypadłości pracujemy my sami.

Zmiany, częste diety, zaburzenia w naszym codziennym żywieniu mogą doprowadzić do poważnych niedoborów określonych składników odżywczych. Niedobory witamin i minerałów nawet niewielkiego stopnia, ale utrzymujące się przez dłuższy czas mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia układu nerwowego organizmu. W dalszej części artykułu opowiemy sobie, na jakie konkretnie zaburzenia wpływa brak pożądanych substancji. Jakie „paliwo” powinieneś wybrać, aby Twój organizm nabrał mocy i przyspieszenia?

Czy pacjenci chorujący na depresję, wymagają dodatkowej suplementacji racji pokarmowych wybranymi witaminami i składnikami mineralnymi?

Wiele osób, w tym ja kiedyś do nich należałam, wychodziło z założenia, że aby być w pełni zdrowia i zachować odpowiednią równowagę wystarczy tylko dobrze się odżywiać. Zarówno i w tym artykule nie będę opisywać żmudnych publikacji i badań nad procesami chemicznymi zachodzącymi w organizmie człowieka. Wedle teorii Hipokratesa, choroba jest konsekwencją zakłóceń w otaczającym nas środowisku. Pamiętasz hasło powtarzane przez nas jak mantrę:

Hipokrates mówił: „Jesteś tym, co jesz”

Dzisiaj My mówimy: „Jesteś tym, co przyswoisz”

Rośnie konsumpcja przemysłowo przetworzonej żywności, która zawiera za dużo soli, cukru, konserwantów i różnych dodatków. Stanowczo za mało oryginalnych składników odżywczych. Rośliny pochodzące spod folii mają mniej witamin, związków polifenolowych i karoteno-idów, niż te rosnące na polu. Wyniki analiz chemicznych żywności w USA pokazują, że dzisiejsza żywność ma o 10% mniej magnezu, o 47% mniej żelaza i o 60% mniej miedzi – niż ta 50 lat temu. Organizm człowieka to zespół połączonych ze sobą układów i narządów. Zaniedbanie, któregoś ważnego elementu (organu) w postaci nie dostarczenia odpowiedniej ilości witamin i minerałów powoduje pewnego rodzaju dysfunkcje. Odpowiadając na pytanie osoby, które cierpią na depresje powinny zadbać o odpowiednie „odżywienia organizmu” za pomocą suplementów diety.

Witamina D3 a depresja

Tradycyjne metody leczenia depresji wśród naszego społeczeństwa mają bardzo niską skuteczność. Farmakologia – to nic innego, jak zagłuszenie zaburzeń psychicznych i złego samopoczucia, które się potęguje. Kluczową rolę w łagodzeniu objawów depresji pełni witamina D3, nazywana często „witaminą słońca”. Jak się okazuje, receptory dla kalcytriolu (aktywnej formy witaminy D3) stwierdza się niemal we wszystkich komórkach. Choć znaczenie tego związku nie zostało do końca poznane, nie ulega wątpliwości, że pełni on funkcje regulacyjne w wielu narządach i tkankach. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej, gruczołów endokrynnych, układu odpornościowego oraz nerwowego. Udowodniono wpływ niedoboru witaminy D3 na powstawanie różnych schorzeń. Między innymi takich, jak choroby autoimmunologiczne, choroby sercowo-naczyniowe, infekcje, osteoporoza, otyłość, cukrzyca, niektóre nowotwory.

Jakie witaminy są niezbędne
w leczeniu depresji

Oprócz opisanej wcześniej roli witaminy D3, są kolejne witaminy, które znacznie powiązano z występowaniem depresji, demencji, nerwowości u ludzi. Na przykład niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych (NKT) omega-3, selenu, witamin z grupy B i D, antyoksydacyjnych witamin C i E. Niedobory witaminy D, C, B1, B6, B12, kwasu foliowego i wapnia szczególnie często występują u seniorów.

Suplementacja diety może wzmocnić skuteczność leczenia farmakologicznego, np. podawanie magnezu w przypadku depresji. Magnez w połączeniu z witaminą B2, koenzymem Q10, kwasem α-liponowym może poprawić efektywność profilaktyki migreny.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

W 2007 roku opublikowano raport Health and Food Forum brytyjskiego parlamentu. Badania na temat wpływu nienasyconych kwasów tłuszczowych na zaburzenia psychiczne zostały przeprowadzone na więźniach. Przed suplementacją byli bardzo agresywni. Próby obniżenia tych zachowań za pomocą suplementacji zakończyły się powodzeniem. Wykazano, że Suplementacja NKT i innych składników (magnez, witaminy B, niektóre aminokwasy) może efektywnie wspomagać leczenie chorób psychicznych. Dodatkowo chorób takich jak depresja, choroba dwubiegunowa i schizofrenia.

­­­NEWS ALERT o niedoborze magnezu!

Wszędzie dochodzą nas słuchy o tym, że nasze społeczeństwo cierpi na bardzo duży niedobór magnezu. Na alarm bije Polskie Towarzystwo Magnezologiczne. Głosi ono wszem i wobec, iż w naszej diecie brakuje aż 1/3 magnezu! To niepokojące, gdyż większy niedobór magnezu prowadzi do dolegliwości, które są podwalina depresji. Wśród nich podkreśla się: nadpobudliwość nerwowa, skurcze i bóle mięśni, zaburzenia pamięci i orientacji, stres, niepokój, zmęczenie, depresja, a nawet zwiększone ryzyko zawału serca.

Niski poziom magnezu stwierdzono w płynie mózgowo-rdzeniowym oraz w surowicy krwi pacjentów z depresją. Suplementacja magnezu dość szybko poprawia stan chorych.

Potwierdziły to badania kliniczne, w których pacjentom ze średnio nasiloną depresją podawano 248 mg magnezu dziennie przez 6 tygodni. Jak się okazuje – z dobrym skutkiem. Może wzmocnić skuteczność leków przeciwdepresyjnych. Pisaliśmy już o tym, jak niedobór magnezu generuje stres i pogorszenie stanu psychicznego. Warto wciąć sobie to do serca.

Rola Selenu

Różne źródła naukowe podają dość istotne dla naszego społeczeństwa informację o tym, że wskazania do uzupełniania niedoboru selenu ma każdy Polak! Według danych spożycie selenu przez naszych mieszkańców jest najniższe w całej Europie. U osób z niedoborem selenu często stwierdzano niedoczynność tarczycy, rozpoznano ją aż u 75% osób cierpiących na depresję.

Nieodpowiedni poziom hormonów produkowanych w tarczycy ma wpływ na pracę mózgu. Sugerowano, że pogorszenie sprawności umysłowej i Depresyjne nastroje mogą wynikać z deficytu selenu.

Witamina C – podstawa każdej suplementacji

O witaminie C mogłabym pisać całe laboraty. Rola tej witaminy dla naszego organizmu jest tak ogromna, że nie sposób zmieścić tego w jednym czy kilku artykułach. O tej witaminie już pisałam w poprzednich artykułach.

Witamina C jest antyoksydantem. Znacznie hamuje utlenianie lipidów. Uczestniczy w biosyntezie katecholamin. Jest potrzebna do funkcjonowania receptorów GABA, ale nie wszystkie jej funkcje w mózgu są dostatecznie poznane. Jak powszechnie wiadomo, skutkiem dłużej trwającego deficytu witaminy C w organizmie jest szkorbut, towarzyszy mu depresja. Witamina C ma działanie terapeutyczne w sytuacjach stresu oksydacyjnego.

Witaminy z grupy B

Niedobór tiaminy (witaminy B1) może skutkować wieloma zaburzeniami. Są to m. in.: zaburzeniami pamięci, koncentracji i skupienia, zakłóceniami równowagi emocjonalnej, huśtawkami nastrojów, objawami często występującymi u ludzi z depresją. Braki ryboflawiny (witaminy B2) charakteryzuje się głównie zawrotami głowy, bezsennością. Niewystarczająca ilość pirydoksyny (witaminy B6) z kolei powoduje apatię, również bezsenność, nadwrażliwość i nadpobudliwość. Kolejno niedobór niacyny (witaminy B3) odpowiada za zapalenia nerwów, zaburzenia pamięci i stany rozstroju nerwowego. Witaminy B6 i B12 są bezpośrednio zaangażowane w syntezę niektórych neuroprzekaźników.

Ważna informacja!

Witaminy z grupy B są lepiej absorbowane przez organizm, jeśli występują w określonym towarzystwie. Warto skorzystać z tej informacji i zadbać oto, aby przyjmowanie tych określonych witamin odbywało w taki właśnie sposób. Poniżej mała ściąga dla tych, którzy nie wiedzą:

    B1 z – B2, B3, B6 oraz witaminą H

    B3 z – B1, B2, B6, H oraz chromem

    B6 z – C, B1, B2 oraz wapniem, magnezem i miedzią

    B9 z – B12, B3, C oraz cynkiem

    B12 z – B6, B9, oraz wapniem i żelazem

Małymi krokami do celu!

W swoim życiu mamy ograniczoną pulę uderzeń serca. Nie czekaj na poprawę swojego stanu psychicznego. Oboje dobrze wiemy, jak dużo zależy od Ciebie. Często mówisz mi, że to nie takie proste. Słyszę wtedy: „Tak, łatwiej powiedzieć niż zrobić”. Kiedy słyszę te powtarzające się frazesy, od razu traktuje je jak pierwszą, lepszą wymówkę. Ja nadal twierdze, że to proste – jeśli uważasz to za proste. Wystarczy zacząć od małych kroczków. Najważniejsze, aby powoli zacząć wychodzić poza strefę komfortu. Zacząć działać! Wdrożyć w życie poniższe 3 kroki, które pozwolą Ci wystartować.

Zacznij od 3 małych kroków:

  1. Zacznij się suplementować i odżywiać swój organizm
  2. Żyj z pasją – każdego dnia, rób coś co Cię uszczęśliwia
  3. Przebywaj dużo wśród ludzi oraz popraw swoją aktywność fizyczną.

Jeśli nadal masz z tym problem i potrzebujesz motywacji… Napisz do mnie. Chętnie porozmawiam.

Póki co… żegnam Cię z mnóstwem UŚMIECHU!

 

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.