Cukier równie szkodliwy, co stres

A może oprócz detoksu kawowego, czas na detoks od cukPodobny obrazru? Nie ulega wątpliwości, że cukier powoduje nie małe spustoszenie w naszym organizmie. Ba! Nawet mówi się głośno o tym, że jest również szkodliwy, niż „cichy zabójca” – stres. Co mówi i pisze się na temat cukru? Czy faktycznie – jest tak szkodliwy? Jak się bez niego obejść? W jaki sposób powstrzymać swój apetyt na cukier? To nie lada wyzwanie.

Cukier to jedna z tych rzeczy, która bardzo silnie uzależnia. Uwierzyłabyś, gdybym powiedziała Ci, że po alkoholu i papierosach cukier jest jedną z najgorszych rzeczy? A może uwierzysz jeśli Ci powiem, że najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii dowodzą, że np. napoje słodzone – wpływają szkodliwie na pracę naszego mózgu?

Wyniki badań austriackich naukowców

To co zwróciło moją szczególną uwagę podczas czytania i zbierania materiału, na temat złego wpływu cukru na nasze zdrowie, jest jego zły wpływ na pracę naszego mózgu. Podkreślam to celowo, gdyż mózg to przecież nasze centrum dowodzenia, które dowodzi w naszym organizmie wszystkim. Jak zatem będą funkcjonować nasze poszczególne oddziały bojowe (nasze układy), kiedy mózg ulegnie uszkodzeniu? Wszystko się rozsypie… Austriaccy naukowcy wykonali i przedstawili wyniki badań przeprowadzone na szczurach, na których dowiedli, że wysoka zawartość cukru w diecie dziecka, jest dla jego mózgu traumatycznym doświadczeniem. Zwiększa to ryzyko chorób psychicznych i zaburzeń emocjonalnych.

Słodka pułapka

Niemalże od dzieciństwa jesteśmy narażeni i uwikłani w tą pułapkę. Od małego jesteśmy przyzwyczajeni już do cukru w postaci słodkich napojów, cukierków, czy czekolady. Najbardziej przerażające jest to, że ten biały, niewinny proszek w postaci malutkich kryształków może okazać się gorszy, niż narkotyk. Tak moi drodzy! Ta pułapka natomiast wynika z tego, że cukier właśnie jest podstawą i receptur większości produktów, które spożywamy. Jak więc go unikać, jak okazuje się, że jest niemalże wszędzie?

Cukier podstawowym składnikiem większości produktów

Do któregokolwiek sklepu byśmy nie poszli, czegokolwiek byśmy nie kupili – prawdopodobieństwo, że dany produkt nie będzie miał w sobie – ani grama zawartości cukru – jest równe zeru. Wszystko za sprawą tego, że cukier daje produktom ten właśnie pożądany przez wszystkich od dzieciństwa.. smak. W jednym z artykułów przeczytałam bardzo ważną informację o tym, dlaczego tak się dzieje. Otóż w latach 50 i 60 – XX wieku, bodajże w USA, zaczęła panować moda na produkty fit. Pod tą nazwą kryły się produkty odtłuszczone. Producenci różnych jogurtów i innych produktów zauważyli, że jeśli usuną z nich sam tłuszcz, produkt ten w smaku – już nie zachęca do spożycia. Odkryli bowiem wtedy, że najlepszym zamiennikiem i regulatorem smaku będzie w tym przypadku cukier. Kiedy to przeczytałam, tego samego dnia będą w sklepie przeczytałam skład jogurtu fit i zwykłego jogurtu. Faktycznie różnica, w ilości zawartego cukru – ogromna!

Z jakiego powodu – cukier jest taki niezdrowy?

Wszystko w dużej mierze uzależnione jest od wydolności naszego organizmu i od tego, jaka jest jego tolerancja na cukier. Jeżeli nasz organizm nie jest zdolny i nie jest w stanie wyprodukować sam odpowiedniej ilości insuliny – tak, aby poradzić sobie z cukrem, wtedy sprawa się nam komplikuje. Jeśli są to umiarkowane ilości cukru, nasz organizm jest w stanie sobie poradzić z tym – sam. W przypadku jego nadmiaru, organizm nie nadąża z trawieniem i może doprowadzić, nie tylko do zaburzenia metabolizmu i insulinoodporności, ale również do bardzo niebezpiecznego odkładania się niestrawionego tłuszczu wokół wątroby. Stąd tylko krok do otyłości i miażdżycy.

Najnowsze wyniki badań amerykańskich naukowców

I tutaj przeżyłam prawdziwy szok. Za każdym razem kiedy sięgam po cukier, mam bardzo mieszane uczucia. Niewątpliwie wpłynęło to na to, że używam go coraz mniej, w zasadzie już prawie w ogóle. Otóż amerykańscy naukowcy odkryli, że cukier uzależnia aż 8 razy bardziej od kokainy! Pomyślałabyś? Zaczęłam docZnalezione obrazy dla zapytania cukieriekać, dlaczego tak się dzieje i szybko dostałam odpowiedź. Cukier podnosi w naszym organizmie poziom serotoniny i dopaminy, czyli nazywanych przez nas hormonów szczęścia. A nasz mózg i my sami, uwielbia czuć i odczuwać szczęście. Kto by nie chciał, być uzależniony od szczęścia? Każdy by chciał… więc jeśli tym tokiem myślenia podąża nasz mózg, to niewątpliwie jest to kolejna pułapka. Błędne koło polega na tym, że w momencie kiedy nasz mózg przyzwyczai się do małych dawek cukru, zaczyna się domagać jego więcej i więcej… Najgorsze co możemy wtedy zrobić to zaspokoić ten „narkotykowy” głód.

Oto najważniejsze skutku spożywania cukru

STRES!!!

Spożycie cukrów prostych, wywołuje gwałtowne zmiany w poziomie hormonów w mózgu, co sprawia, że nasz organizm jest w ciągłym stresie i pobudzeniu. Dlatego, kiedy jesteśmy zdenerwowani, nie sięgajmy po słodkie przekąski, ale starajmy się wybierać raczej produkty pełnoziarniste.

Osłabienie pamięci i koncentracji

Na ten temat wykonano już niezliczoną ilość badań naukowych, w których dowiedziono, że cukier przyczynia się do powstawania wolnych rodników, które zaburzają komunikację międzykomórkową. Co za tym idzie, komórki w wyniku zaburzenia komunikacji – mają wpływ na szybkość naszych reakcji, na spowolnioną koncentrację i kłopoty z pamięcią.

Przyśpieszenie procesu starzenia się

Nadmiar cukru powoduje, że przyśpieszamy proces starzenia się naszej skóry. Efektem jest to, że nasza skóra jest coraz mniej jędrna, wiotczeje, traci swoją elastyczność. Dzieje się to za sprawa glikacji kolagenu. Pisząc językiem bardziej przystępnym, cukier przylepia się, albo oblepia białka – czyli aminokwasy i niszczy je. W wyniku tego, dochodzi do stwardnienia włókien elastyny i kolagenu. Aby temu zapobiec i wspomóc swój organizm, sięgnij po suplementy diety z kolagenem. W chwili obecnej są bardzo dobre preparaty kolagenowe, nawet połączone z niezbędną również witaminą C, która spowalnia procesy starzenia. Jeśli masz problem z tym, aby całkowicie zrezygnować z cukru, suplementacja w Twoim przypadku jest koniecznością.

Podsumowanie

Wielu z Nas nie wyobraża sobie codzienności bez słodyczy i bez cukru. Ten artykuł ma na celu uświadomienie, jak wielkie zło i spustoszenie cukier może wyrządzić Tobie i Twoim bliskim. Jeśli nie potrafisz od razu wyeliminować cukru ze swojej diety, to przynajmniej go ogranicz. Miej świadomość, ile dobrego dzięki temu możesz wnieść dla swojego zdrowia. Pracuj nad samokontrolą i nie daj się pokusom. Objadając się słodyczami, eliminujemy z jadłospisu owoce, warzywa oraz inne cenne produkty i pozbawiamy w ten sposób organizm witamin i składników mineralnych.

Znalezione obrazy dla zapytania cukier

 Zdecydowanie zamiast słodkiego cukierka
– stawiam na owoce!
A Ty?
Co ty wybierasz?

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.