Chrom na odchudzanie

Znalezione obrazy dla zapytania chrom

Zastanawiałeś/ – eś się kiedyś czym można zastąpić słodycze? I czy jest coś co pozwoli Ci choć w minimalny sposób zapanować nad łaknieniem i ochota na coś słodkiego?

Mamy na to rozwiązanie! Jest taki oto pierwiastek, którego zażywanie powoduje, że nie przechodzi nam ochota na słodycze. Z tym słodkim uzależnieniem ciężko stoczyć zwycięską walkę, lecz chrom niewątpliwie jest uznanym zwycięzcą w tematyce odchudzania.

Wiedzą o tym Ci wszyscy, którzy Z tym słodkim uzależnieniem ciężko stoczyć zwycięską walkę, lecz chrom niewątpliwie jest uznanym zwycięzcą w tematyce odchudzania.

Wiedzą o tym Ci wszyscy, którzy poszukują sposobów na szybkie odchudzanie. Chrom wśród tej docelowej grupy ludzi cieszy się ogromną popularnością. O nim i o jego właściwościach dowiecie się w dzisiejszym artykule.

Chrom i jego znaczenie dla naszego organizmu

Są takie pierwiastki, które mają zbawienne i kluczowe zadanie dla naszego organizmu. Można powiedzieć, że gwarantują jego odpowiednie funkcjonowanie i funkcjonowanie wszystkich układów w naszym ciele. Do jednych z takich pierwiastków należy właśnie chrom. Ponieważ w naszym ciele znajduje się go niewiele, powinno się zadbać o jego nieustanne dostarczanie. To ważne z punktu widzenia prawidłowego przebiegu wielu procesów przemiany materii. Kluczowym zadaniem chromu jest udział w procesie metabolizmu glukozy. Jedne z najważniejszych funkcji chromu to pobudzanie trzustki do produkcji insuliny oraz czynne uczestnictwo w procesach przemiany węglowodanów, tłuszczów i białek. Ponadto, chrom obniża poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi i podnosi poziom dobrego (HDL). Mikroelement zwany chromem działa ochronnie na naczynia krwionośne oraz tkanki. Zwiększa transport glukozy i aminokwasów do komórek mięśniowych oraz hamuje działanie enzymów katabolicznych.

 Źródła Chromu oraz zapotrzebowanie

Naturalnym źródłem chromu jest nasze pożywienie. Literatura naukowa podaje, że ilość chromu, który powinniśmy dostarczać organizmowi jest ściśle uzależniona od wieku osoby. Z pewnością duży na to wpływ ma również przyswajalność naszego organizmu, która z wiekiem jest coraz niższa. 

Poniżej przedstawione zostały  przybliżone dawki chromu, na jakie dzienne zapotrzebowanie wykazują organizmy w danym przedziale wiekowym:

  • niemowlęta do 6. miesiąca życia – 0,01 – 0,04 mg;
  • niemowlęta od 6. miesiąca do 1. roku życia – 0,02 – 0,06 mg;
  • dzieci od 1. do 3. roku życia – 0,02 – 0,08 mg;
  • od 4. do 6. roku życia – 0,03 – 0,12 mg;
  • dzieciaki od 7. roku życia i osoby dorosłe – 0,05 – 2 mg.

Objawy niedoboru chromu

Napisałam wcześniej, że ten pierwiastek możemy czerpać głównie z pożywienia. W dobie dzisiejszego wieku niestety nie możemy liczyć na to, że wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania pierwiastki znajdziemy w pożywieniu. Żywność przetworzona jest bardzo uboga w witaminy i minerały. Osoby, które najbardziej odczuwają brak chromu to osoby, które są na dietach bądź prowadzą bardzo aktywny tryb życia. Objawy niedoboru chromu nie są takie jednoznaczne i zbliżone do wielu innych dolegliwości dlatego zanim stwierdzimy jego niedobór warto zweryfikować to badaniami okresowymi

Charakterystyczne objawy wskazujące na niedobór chromu w organizmie to:

  • bóle głowy;
  • niepokój;
  • zmęczenie;
  • drażliwość;
  • wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi;
  • nudności;
  • zły nastrój.

Dieta czy suplementy diety?

Myślę, że każdy zdążył już zadać sobie to pytanie. Na naszym rynku możemy znaleźć całą paletę preparatów i różnorodnych suplementów diety bogatych w chrom. Odpowiadając jednak na pytanie nie da się jednoznacznie stwierdzić czy to czy to. Głównym jednak żródłem

Znalezione obrazy dla zapytania chrom

dostarczania chromu do organizmu powinna być nasza dieta, którą wzbogacamy czy uzupełniamy stosując preparaty suplementacyjne z jego zawartością. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zbyt duże stężenie chromu w organizmie utrudni przyswajanie żelaza i cynku oraz negatywnie wpłynie na metabolizm wapnia w kościach. Zatem zanim sięgniemy po tabletki z chromem w składzie, dobrze jest skonsultować zażywanie ich z lekarzem, który być może zleci wykonanie dodatkowych badań, na podstawie wyników których oceni, czy rzeczywiście są one bezpieczne dla organizmu. Znajdziemy go w: drożdżach piwnych, wątróbce, drobiu, przetworach zbożowych, suszonych śliwkach, orzechach, jabłkach, kiełkach pszenicy i owocach morze.

Pierwiastek wspomagający odchudzanie

Temat odchudzanie jest dość popularny. Nasz dzisiejszy „bohater’, powoduje dość pokaźne ograniczenie gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie. Z tego powodu na naszym suplementacyjnym rynki jest mnóstwo suplementów na odchudzanie z chromem. Chrom wpływa na metabolizm, zaś niedobór tego pierwiastka zmniejsza wychwytywanie wolnych kwasów tłuszczowych przez wątrobę. Można bowiem stwierdzić, że chromowi zawdzięczamy w pewien sposób ochronę przeciwko otyłości, co dotyczy dużej części społeczeństwa. Dzięki utrzymaniu chromu na pewnym poziomie, powodujemy przyśpieszenie naszego metabolizmu. Co za tym idzie nasze

spalanie staje się szybsze nawet w stanie spoczynku, więc naturalnie chudniemy. Pierwiastek ten może pomóc, gdy podczas diety odchudzającej będziemy mieć problem z pohamowaniem apetytu na słodycze. Dzieje się tak, gdyż chrom utrzymuje na stałym poziomie stężenie cukru we krwi, który jest przyczyną właśnie utraty kontroli nad apetytem.

Kilka słów od autora…

Jeśli ktokolwiek z Was przez chwilę pomyślał, że znalazł w końcu sposób na piękną i zdrową sylwetkę to jest w dużym błędzie! Chrom  może być bezradny w stosunku do takich czynników jak stres. Nawet jeśli chrom ogranicza nasze łaknienie i powoduje, że nie mamy ochoty na słodycze, to sytuacje silnie stresowe powodują często, że pomimo tego po nie sięgamy. Oprócz przyjmowania chromu powinniśmy pamiętać o dużej samokontroli i dyscyplinie w zakresie zdrowego żywienia oraz suplementacji, która w dzisiejszych czasach jest niezbędna i konieczna.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.